راهنمای اجاره فضای کار اشتراکی

فضای کاری اشتراکی کلیه‌ی تسهیلات مورد نیاز افراد برای انجام پروژه‌های خود، از جمله مبلمان، اینترنت پرسرعت، چاپگر، سرگرمی و امکانات تشکیل جلسات را فراهم می‌کند. در فضاهای کاری اشتراکی، افراد به‌ صورت مستقل یا گروهی در راستای تکمیل پروژه‌هایشان کار می‌کنند. فضای کار اشتراکی از آن‌ جهت محبوب است که حس اجتماعی و محیط کاری مساعدی را فراهم می‌کند. شرکت‌ها، به‌ویژه استارت‌آپ‌های در حال رشد، معمولاً به انعطاف‌پذیری و مقرون‌به‌صرفه بودن فضای کار اشتراکی اتکا می‌کنند. این کار آنان را قادر می‌سازد تا هزینه‌های فضای اداری و دیگر تسهیلاتی که مخارج اضافی را افزایش می‌دهند را کم کنند. کارمندان هم به آن گرایش پیدا می‌کنند، چراکه محیطی مولد و بدون گرفتگی دفاتر معمولی در اختیار افراد قرار می‌دهد.

همۀ فضاهای کاری اشتراکی برای تشکیل اجتماع طراحی نشده‌اند. امکانات کار اشتراکی مبتنی بر اجتماع اغلب برای گروه‌های شغلی خاصی همچون برنامه‌نویسان یا طراحان صنعتی جذاب هستند. فضاهایی که برای استفاده‌ی شرکتی طراحی‌ شده‌اند فقط امکاناتی را فراهم می‌کنند که کاربران برای انجام کارهایشان به آن نیاز دارند. بااین‌حال، با گذشت زمان، افراد می‌توانند اجتماعی را حول کار خود ایجاد کنند.

انواع فضای کار اشتراکی

فضاهای کاری اشتراکی با توجه به کارکردها و اجتماعی که از آن‌ها استفاده می‌کنند متفاوت هستند. در اینجا نمونه‌هایی از برخی فضاهای کاری اشتراکی محبوبی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید معرفی شده است:

فضای کار اشتراکی مرسوم

اگرچه فضاهای کاری اشتراکی مرسوم معمولاً کارکنان کمی دارند، اما این فضاها نیازهای هر فرد یا کسب‌وکاری را برآورده می‌کنند. این امکانات معمولاً محدود هستند، مشاغلی از آن‌ها استفاده می‌کنند که کارمندان کمی دارند و مشوق روحیه‌ی اجتماعی هستند. در آن‌ها می‌توان انتظار امکانات اولیه‌ای مانند اینترنت پرسرعت، تجهیزات اداری و مبلمان را داشت. آن‌ها اتاق‌هایی خصوصی نیز برای برگزاری جلسات یا برقراری تماس‌های تلفنی در اختیار شما قرار می‌دهند.

کافی‌شاپ‌ها

تا پیش از به وجود آمدن فضاهای کار اشتراکی، فریلنسرها و افراد دور کار برای تکمیل کار خود از کافی‌شاپ‌ها استفاده می‌کردند. امروزه فضاهای کاری اشتراکی تمام امکاناتی که برای کار کردن در کافی‌شاپ دوست داشتید را فراهم می‌کنند. کافی‌شاپ‌های کار اشتراکی که به آن‌ها «کافه‌های کار اشتراکی» نیز می‌گویند، مبلمان، اینترنت و مکانی مناسب برای ملاقات با دسترسی به قهوه ارائه می‌دهند.

فضای کار اشتراکی حرفه‌ای

کاربران این امکانات شرکت‌هایی هستند که به محیطی مناسب نیاز دارند تا کارکنانشان بتوانند کارهای جدی انجام دهند. فضاهای کاری اشتراکی حرفه‌ای از نورپردازی خوب، طراحی داخلی جذاب و اتاق‌های جلساتی برخوردارند که شرکت‌ها را قادر می‌سازند تا پذیرای مراجعین باشند و رویدادهای مهم خود را برگزار کنند. این فضاها معمولاً چیدمان ارگونومیک، تجهیزات اداری و کارکنان خوش برخوردی دارند.

فضای کار اشتراکی تخصصی

فضاهای کاری اشتراکی تخصصی کلیۀ امکانات رفاهی مورد نیاز شرکت‌ها برای تولید و ارائه‌ی محصولات یا خدمات و ترویج مشارکت و همکاری را فراهم می‌کنند. هکرها، طراحان، سرمایه‌گذاران و افراد شاغل در حرفه‌های خلاق دوست دارند در این فضاها کار کنند، چراکه آنان را قادر می‌سازد تا به اجتماع وسیع‌تری از افکار مشابه دست یابند. برندهای بزرگ فناوری مانند اوبر و اینستاگرام به‌واسطه‌‌ی این نوع فضای کار اشتراکی شروع به کار کرده‌اند.

فضای کار اشتراکی به سبک زندگی روزمره

فضاهای کاری اشتراکی به سبک زندگی روزمره، امکانات متعددی ارائه می‌دهند تا حسی شبیه به خانه ایجاد کنند و در عین‌ حال امکان افزایش بهره‌وری و بهره‌مندی از اجتماعی شکوفا را برای افراد فراهم می‌کنند. ممکن است فضاهای کاری اشتراکی به سبک زندگی روزمره هزینه‌ی عضویت داشته باشند، اما می‌توانند مزایای منحصربه‌فردی مانند تخفیف سالن‌های ورزشی، رستوران‌ها و رویدادهای آموزشی ویژه نیز ارائه دهند.

چه کسانی از فضای کار اشتراکی استفاده می‌کنند؟

افراد، کسب‌وکارها و شرکت‌هایی از  فضای کار اشتراکی استفاده می‌کنند که به محیطی انعطاف‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه با امکاناتی نیاز دارند که برای رسیدن به اهداف خود لازم می‌دانند. در ادامه چند نمونه از انواع حرفه‌هایی که می‌توانند از فضاهای کاری اشتراکی سود ببرند معرفی می‌شوند:

متخصصین دورکار

متخصصان دورکار موجب شدند تا مفهوم فضای کار اشتراکی رشد کند و محبوبیت پیدا کند. فضای کار اشتراکی به متخصصان دورکار کمک می‌کند تا از تعاملات منظم با دیگران بهره‌مند شوند، به‌خصوص اگر معمولاً در شرکت خود فرصت دیدار با دیگر افراد را ندارند. این فضا اجتماعی انعطاف‌پذیر و غنی و فضای کاری تعاملی به آنان ارائه می‌دهد.

مسافران

اگر کار شما مستلزم سفرهای مکرر است، فضای کار اشتراکی محیطی عالی برای انجام پروژه‌های شما است. فضای کاری اشتراکی تمام فناوری‌ها و خدمات حرفه‌ای دفاتر مرسوم را در اختیار شما قرار می‌دهند و به شما این امکان را می‌دهد که در فضایی مساعد و در کنار افراد مبتکر دیگر کار کنید. فضاهای کاری اشتراکی همچنین نسبت به کافی‌نت‌های عمومی و کافی‌شاپ‌ها فضای تفکیک‌شده‌ی بیشتری دارند و می‌توانند محیط کاری خصوصی در اختیار متقاضیان قرار دهند.

فریلنسرها

فعالیت در فضای کار اشتراکی به برنامه‌ی زمانی فریلنسرها ساختار می‌دهد. علیرغم آزادی‌ای که فریلنسری به همراه دارد، ممکن است بسیاری از فریلنسرها فرصت‌های شبکه‌سازی محدودی را تجربه کنند. فضاهای کاری اشتراکی دسترسی به امکاناتی را فراهم می‌کنند که بهره‌وری را ممکن می‌سازند و اجتماعی ایجاد می‌کنند که در آن می‌توان یاد گرفت، روابط ایجاد کرد و مهارت‌های خود را بهبود بخشید.

شرکت‌ها

بسیاری از شرکت‌ها از فضای کار اشتراکی برای بهبود رفاه و بهره‌وری کارکنان استفاده می‌کنند. این فضا کلیه‌ی تجهیزات دفاتر کلاسیک را فراهم می‌کند. فضای کار اشتراکی امکانات بازی در اختیار افراد قرار می‌دهد که در آن می‌توانید با هم همکاری کنید، ایده‌ها را به اشتراک بگذارید و شبکه‌سازی کنید. همچنین به مدیران شرکت‌ها کمک می‌کند تا هزینه‌های اجاره‌ی دفتر، چاپگرها، مبلمان و سایر هزینه‌های اضافی را کاهش دهند. شرکت‌ها معمولاً برای چیزی که استفاده می‌کنند هزینه می‌پردازند.

دانشجویان

اگر دانشجو هستید، فضای کار اشتراکی می‌تواند مزایای بسیاری برای شما داشته باشد و مکانی برای معاشرت و همکاری با کارشناسان صنایع مختلف فراهم کند، فرصت‌هایی عالی برای شبکه‌سازی و یادگیری ارائه دهد که این امکان را به شما می‌دهد تا پس از اتمام تحصیلات خود پیشرفت شغلی بهتری داشته باشید.

همکاران

کسب‌وکارهای یک صنعت نیز می‌توانند برای جمع‌آوری منابع و استعدادها از فضای کار اشتراکی استفاده کنند. ترتیبات کار اشتراکی سبک کاری انعطاف‌پذیری فراهم می‌کند، همکاری را بهبود می‌بخشد و هزینه‌های بالاسری را کاهش می‌دهد. همچنین از آنجایی‌ که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا به‌ عنوان اجتماع، ایده‌ها و منابع را به اشتراک بگذارند، زمان دستیابی به نوآوری را در آن‌ها کاهش می‌دهد.

کارآفرینان

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و بنیان‌گذاران، ایده‌های خود را در فضاهای کاری اشتراکی پرورش می‌دهند. برخی فضاهای کار اشتراکی هستند که فضای اداری و تجهیزات به کارآفرینان ارائه می‌دهند و در ازای آن سهام شرکتی دریافت می‌کنند. آن‌ها به‌ عنوان محیطی عمل می‌کنند که الهام‌بخشی را ترویج می‌کنند و با ارائه‌ی برنامه‌های مشاوره‌ای به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا به مشاغلی پررونق تبدیل شوند.

استارت‌آپ‌ها

فضای کار مشترک فضایی مقرون‌به‌صرفه و سبک زندگی کاری انعطاف‌پذیری ارائه می‌دهد و این امر آن را برای استارت‌آپ‌ها ایده‌آل می‌سازد. از آنجایی‌ که بسیاری از شرکت‌های جدید از پیمانکارانی در نقاط مختلف جهان استفاده می‌کنند، این ویژگی کاملاً با فرهنگ استارت‌آپ سازگار است. همچنین فرصتی برای آنان فراهم می‌کند تا ایده‌های شرکتی خود را شبکه‌سازی کنند و به اشتراک بگذارند و با سرمایه‌گذاران یا شرکای بالقوه‌ای ملاقات کنند که می‌توانند به رشد آن‌ها سرعت بخشند.

indeed.com/career-advice/starting-new-job/-what-is-coworking

مطالب مرتبط
0
نظر خود را ثبت کنید!x